Wzrok w ciąży – miej go na oku

Podczas ciąży w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian. Jedna, jaka może mieć miejsce to pogorszenie się wzroku.

Jakie jest prawdopodobieństwo na pogorszenie się wzroku w ciąży?

Nie ma jednak jednej zasady, która mówiłaby które kobiety bardziej są na to narażone. Jest to bardzo indywidualna kwestia i w dużej mierze zależy od wcześniejszego stanu zdrowia kobiety. Jeśli kobieta przed ciążą nie miała problemów ze wzrokiem, prawdopodobieństwo wystąpienia zmian jest bardzo małe, a nawet jeśli ją to spotka to bardzo możliwe, że zmiany same z siebie cofną się w swoim czasie. W przypadku kobiet, które zachodząc w ciąże miały już zdiagnozowaną wadę wzroku, może mieć miejsce jej pogłębienie się, jednak również może być ono przejściowe.

Najpopularniejsze problemy ze wzrokiem w ciąży:

Pogorszenia wady wzroku – Ten objaw najlepiej jest skonsultować z lekarzem okulistą, jednak nie jest konieczne od razu noszenie okularów lub zmiana obecnych szkieł. Bardzo często wszystko wraca do normy po porodzie.

Miganie lub mroczki przed oczami – Te dolegliwości muszę być skonsultowane z lekarzem. Nierzadko są to objawy cukrzycy ciążowej, nadciśnienia czy nawet zatrucia ciążowego.

Pieczenie i łzawienie oczu – Prolaktyna, która w ciąży jest podwyższona ,może powodować suchość w oku, co powoduje właśnie jego łzawienie lub pieczenie. W tym przypadku zazwyczaj pomaga użycie kropli, tak zwanych sztucznych łez.

Uwieranie soczewek kontaktowych – Jeśli w ciąży okazuje się, że soczewki, jakie były noszone wcześniej, zaczynają uwierać, jest to objaw zatrzymywania się wody w organizmie, przez co zmienia się kształt gałki oka. W takim przypadku najlepiej jest zrezygnować z soczewek i na czas ciąży wybrać okulary.